გაკვეთილის გეგმის ფორმა/სქემა
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
The meanings of patterns (ნიმუშების მნიშვნელობა)
|
სწავლების საფეხური
|
საბაზო, მე-7 კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
19 მოსწავლე, 1 განსაკუთრებული მიდგომების მქონე მოსწავლე
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
მოსწავლეები შეძლებენ სხვადასხვა კულტურული ნამუშევრების (ნიმუშების) გარჩევას და მსჯელობას … გაიმდიდრებენ ლექსიკურ მარაგს, რასაც აქტიურად გამოიყენებენ ცხოვრებაში.
|
გაკვეთილის მიზანი და შედეგი
|
უცხ.დ.VI.10. მოსწავლეს შეუძლია შინაარსის გაგების გასაადვილებლად მიმართოს სხვადასხვა სტრატეგიას:
უცხ.დ.VI.19.მოსწავლე იჩენს ინტერესს კულტურული განსხვავებების მიმართ:
მოსწავლემ შეისწავლოს ახალი სიტყვები წერითა და ზეპირად…
საშინაო დავალები:
1. რამდენიმე წინადადების შედგენა ახალი სიტყვების გამოყენებით..
2. რომელიმე ნივთის ნიმუშის გაკეთება ახალი სიტყვებისა და ნახატის გამოყენებით. (როგორი მატერიის მაისურს შეიძენდა, ან როგორი სტილის „შპალერს“ მოინდომებდა თავის ოთახში და სხვა)
|
წინასწარი ცოდნა
|
რა იციან ნიმუშების შესახებ...
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
მოსწავლის წიგნი, საშინაო დავალების რვეულები, დაფა, ცარცი, კალამი, ლეფ-ტოპი, კატალოგი...
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
A ფაზა-
How are you today?
Are you ready for the lesson?
კითხვების საშუალებით გავიგებ რა იციან მოსწავლეებმა ამ თემაზე. დაფაზე ვწერ საკვანძო კითხვებს( მოსწავლეებიი ჩაიწერენ და გაკვეთილის მსვლელობის, ახსნის დროს გასცენ პასუხს. საჭიროების შემთხვევაში ჩემი დახმარებით):
B ფაზა -
C ფაზა -
საშინაო დავალების მიცემა:
1. რამდენიმე წინადადების შედგენა ახალი სიტყვების გამოყენებით..
2. რომელიმე ნივთის ნიმუშის გაკეთება ახალი სიტყვებისა და ნახატის გამოყენებით. (როგორი მატერიის მაისურს შეიძენდა, ან როგორი სტილის „შპალერს“ მოინდომებდა თავის ოთახში და სხვა) - 1 წთ.
|
შეფასების კრიტერიუმები
კრიტერიუმები
|
დაბალი
|
საშუალო
|
კარგი
|
საუკეთესო
|
|
უჭირს კითხვა და არ შეუძლია თარგმანი მარტივი წინადადებების დამოუკიდებლად
|
უჭირს კითხვა და უჭირს მარტივი წინადადებების თარგმანი დამოუკიდებლად
|
კითხულობს, თარგმნის ტექსტის ძირითად ნაწილს თავისუფლად, ხვდება, კონტექსტის მიხედვით ახალი სიტყვების მნიშვნელობას მასწავლებლის დახმარებით
|
კითხულობს, თარგმნის ტექსტის ძირითად ნაწილს თავისუფლად, ხვდება, კონტექსტის მიხვედით ახალი სიტყვების მნიშვნელობას
|
|
ვერ ხვდება სათაურის, ილუსტრაციების მნიშვნელობას და ვერ გამოთქვამს აზრს მშობლიურ ენაზე
|
ხვდება სათაურის, ილუსტრაციების მნიშვნელობას, მაგრამ უჭირს შინაარსის გამოთქმა მშობლიურ ენაზე
|
ხვდება სათაურის, ილუსტრაციების მნიშვნელობას კარგად და გამოთქვამს ვარაუდს ტექსტის შინაარსის (არასრულყოფილად) შესახებ მშობლიურ ენაზე
|
ხვდება სათაურის, ილუსტრაციების მნიშვნელობას კარგად და გამოთქვამს ვარაუდს ტექსტის შინაარსის (სრულყოფილად) შესახებ მშობლიურ ენაზე
|
|
არ შეუძლია უცხო და მშობლიური ნიმუშებს შორის
პარალელის გავლება
|
ცალკეულად ხვდება ნიმუშების მნიშვნელობას მაგრამ ვერ ავლებს პარალელს
|
ავლებს პარალელს უცხო და მშობლიური ნიმუშებს შორის, პოულობს მსგავსებებს/განსხვავებებს ნაწილობრივ
|
ავლებს პარალელს უცხო და მშობლიური ნიმუშებს შორის, პოულობს მსგავსებებს/განსხვავებებს
|
|
ცდილობს მაგრამ ვერ ახერხებს ნიმუშის გაკეთებას
|
ცდილობს და აკეთებს მარტივ ნიმუშს მეგობრის ან მასწავლებლის დახმარებით
|
აკეთებს თვალსაჩინო, მარტივ ნიმუშს
|
აკეთებს კარგ თვალსაჩინო ნიმუშს, უკეთებს შესაბამის ანოტაციას
|
მასწავლებლის თვითშეფასების კითხვარი
No
|
კრიტერიუმები
| |||
1.
|
სწორად შევძელი დროის გადანაწილება
| |||
2.
|
ვუზრუნველყავი მოსწავლეთა მაქსიმალური ჩართულობა
| |||
3.
|
სწორად მქონდა განსაზღვრული გაკვეთილის მიზანი
| |||
4.
|
სწორად მქონდა განსაზღვრული მისაღწევი აქტივობები
| |||
5.
|
აქტივობები მორგებული იყო მოსწავლეთა შესაძლებლობებზე და დონეზე
| |||
6.
|
მივაღწიე თუ არა შედეგს
| |||
7.
|
შეფასების დროს ვიყავი თუ არა ობიექტური და ადეკვატური
| |||
8.
| ||||
9.
| ||||
10.
|
მომწონს
ReplyDeleteმაია თქვენი გეგმა სრულყოფილია და დიდი სიამოვნებით დავესწრებოდი გაკვეთილს.
ReplyDeleteკარგია
ReplyDeleteგავეცანი მაიას ბლოგს მის მუშაობას შევაფასებ -კარგი
ReplyDeleteვუსურვებ წარმატებას.